prowizje i nadgodzinyWynagrodzenie ma wiele składowych. Rzadko pracownik otrzymuje wyłącznie podstawowe wynagrodzenie widniejące na umowie o pracę. Warunki zatrudnienia i wynagradzania dokładnie określają za co pracownik może otrzymać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

Również konsultant telesprzedaży ma możliwość podwyższenia swego wynagrodzenia, jeśli zechce i się postara. W zależności od tego jak zorganizowany jest system wynagrodzeń konsultant telesprzedaży ma prawo do pracy w nadgodzinach jak również uzyskiwania premii i prowizji od sprzedaży. Czasem jednak kierownicy działów i zarząd dość mocno stawia poprzeczkę i plan do wykonania jest niezwykle wyśrubowany w górę.

Taka sytuacja nie jest korzystna dla zespołu telesprzedawców i obniża jego motywację do pracy. W efekcie wydajność zamiast rosnąc spada, odbija się to również na klientach i jakości obsługi, bowiem telesprzedawcy chcąc osiągnąć premiowane wyniki siłą sprzedają klientom produkty, które i tak są przez klientów zwracane i reklamowane. To pewna przestroga dla osób zarządzających ale również dla pracowników, którym narzuca się pewne normy pracy niewykonalne obiektywnie.